Szybkie pożyczki online – Pieniądz, trochę historii

Dziś podstawową walutą jest pieniądz a kiedyś…? Kiedyś, kiedy został wprowadzony handel wymienny, ustalono różne przedmioty, które miały funkcję miernika wartości dla wszystkich innych towarów.

Wśród ludów zamieszkujących kraje śródziemnomorskie dość powszechnym ekwiwalentem wymiany było bydło, np. w starożytnej Grecji – woły. Wraz z rozwijaniem się handlu przedmiotowa forma pieniądza stała się niewygodna i dość kłopotliwa w rozliczeniach między kupcami. Dlatego czasem głównym przedmiotem wymiany stało się złoto i srebro.

Szybkie pożyczki online – Pierwszy pieniądz

Pierwsze metalowe pieniądze miały kształty łopatek, pierścieni, kwadratowych blaszek, szpilek, itp. ważne, że były wykonane z wartościowych minerałów. Kształt nie miał znaczenia dla wymiany, ponieważ wartość pieniędzy zależała od ich wagi. Kawałki złota i srebra były kładzione na wagę a następnie płacono nimi za kupowane towary.

Stosowanie złota i srebra jako środka płatniczego usprawniło handel ale niestety nie rozwiązało wszystkich problemów. Jednym z takich problemów była konieczność ciągłego ważenia metalu, do czego potrzebna była waga (co oznaczało, że nie było mowy o płaceniu w każdym miejscu, jedynie stacjonarnie, np. na targowiskach). Ponadto, przy każdej sprzedaży lub kupnie trzeba było sprawdzać wagę i czystość kruszcu, co przy większych transakcjach handlowych zabierało dużo czasu i hamowało tempo rozwoju handlu. Dlatego z czasem zaczęto na odważonych kawałkach metalu zaznaczać wagę i wartość. Nie trzeba było ich ważyć i sprawdzać przy każdej wymianie handlowej. Były przez to łatwiejsze w użyciu.

Monety

Z biegiem lat kształt pieniędzy zmieniał się, aż wreszcie zaczęto bić monety okrągłe, na których zaznaczono ich wagę i wartość oraz pieczęć osoby lub instytucji, które potwierdzały prawdziwość oznaczeń.

Pierwszy pieniądz papierowy powstał w Chinach już w IX wieku, a w XII wieku został upowszechniony w Europie Zachodniej. W owym czasie środkiem płatniczym były sztabki złota i srebra.

Wytworzone banknoty miały pełne, stuprocentowe pokrycie w depozytach złota zgromadzonych w bankach. Sytuacja ta trwała aż do pierwszej wojny światowej, kiedy to została zawieszona pełna wymiana banknotów od złota i zaczęły one funkcjonować jako samodzielny środek płatniczy. Proces ten trwa do dzisiejszych czasów.

Czy gotówka z nami zostanie?

Jak będzie wyglądała przyszłość pieniądza? Zostanie zastąpiony kartami bankomatowymi, szybkimi przelewami, BLIK-ami… a może jeszcze czymś innym? Jest to wielce prawdopodobne, biorąc pod uwagę, że w coraz to większej liczbie krajów rozwiniętych, pieniądz jako gotówka wymiera.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *